قدرت اغواکننده اهداف کوتاه مدت

مجله «Harvard Business Review» هر ساله بر اساس معیارهای عملکردی، مدیران‏عامل شرکت‏های موفق را رتبه‏بندی می‏نماید. این مجله در سال 2016 با بهبود معیارهای خود و پس از ارزیابی، لیست 100 مدیرعامل با عملکرد بالا را منتشر کرده است. در ادامه خلاصه مقاله مجله به همراه رزومه 3 مدیرعامل برتر در سال 2016 آورده شده‏است.

عصر حاضر برای مدیران عامل بسیار چالش آفرین است. در سراسر جهان رشد اقتصادی کند شده است. تقریبا در تمامی نقاط دنیا عدم ثبات سیاسی، تلاش برای ایجاد برنامه‏های بلندمدت را سست کرده است. در ایالات متحده سهامداران عملگرا تبدیل به منتقدان رهبران کسب‏وکارها شده‏اند. این فشارها می‏تواند علل نرخ بالای جابجایی مدیران ارشد را توضیح دهد: در سال 2015 نرخ ترک مدیران عامل جهانی به 17 درصد رسید که خود یک رکورد به حساب می‏آید. بنابراین جای هیچ تعجبی باقی نمی‏ماند که چرا مدیران به دنبال اهداف کوتاه‏مدت هستند.
در میان این آمار مایوس کننده، مشاهده بعضی از مدیران که به دنبال تدوین و اجرای استراتژی‏های بلندمدت هستند باعث امیدواری می‏شود. 100 مدیرعامل برتر جهان به صورت میانگین 17 سال در پست خود باقی مانده و توانسته‏اند نرخ بازگشت سرمایه 2,091 درصدی ایجاد نمایند.
لیست امسال هم نشان می‏دهد که برای تبدیل شدن به مدیر عاملی با عملکرد بالا، تنها یک مسیر وجود ندارد. برای مثال رزومه‏های متفاوت سه مدیر عامل برتر را در نظر بگیرید: «لرز ربین سورنسن»، 30 سال پیش، و قبل از آنکه به نووو نوردیسک بیاید، جنگلداری خوانده بود و توانست در طی این مدت از پست‏های عملیاتی به پست مدیرعاملی برسد. «مارتین سورل» پس از اخذ مدرک MBA و قبل از خرید سهام شرکت شل و ساخت WPP (که در حال حاضر بزرگ‏ترین شرکت خدمات بازاریابی است)، به مدت ده سال در یک شرکت تبلیغات صنعتی مشغول به کار بوده است. «پابلو ایسلا» حقوق خوانده و قبل از آنکه در شرکت خرده‏فروشی Fast Fashion ایندیتکس مدیرعامل شود، کارمند وزارت خزانه‏داری اسپانیا بوده است.
فلسفه رتبه‏بندی مدیران عامل با عملکرد بالا، توسط مجله «Harvard Business Review» از زمان شروع آن در سال 2010، بدون تغییر مانده است: رهبران کسب‏وکار باید توسط نتایجی که در کل مدت تصدی پست خود داشته، قضاوت شوند و ارزیابی آن‏ها باید بر اساس داده‏های عینی و نه عقاید عمومی انجام پذیرد. استفاده از رویکردی با این ویژگی‏ها، تصویر درست‏تری از عملکرد می‏دهد. به عنوان بازیکن بیس بال، میانگین امتیاز ضربات شما در کل زندگی ورزشی‏تان تحت تاثیر چند ضربه آخر قرار نمی‏گیرد یا رتبه شما به واسطه ضربات شما در یک مقطع کوچکی از فصل (حتی فصل آخر)، تغییرات شدیدی نمی‏کند. در حقیقت، مدیران عامل برتر امسال همگی جزء پنج نفر برتر در سال 2015 بوده‏اند و «سورنسن» در دو سال پیاپی موفق به کسب رتبه نخست شده است.
امسال نیز ما بهبودهای جزئی در نحوه رتبه‏بندی اعمال کردیم. در سال 2015 ما علاوه بر متغیر نرخ بازگشت مالی، متغیرهای دیگری از جمله عملکرد زیست‏محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) را اضافه نمودیم. یکی از نقدهایی که به (ESG) می‏شد، ذهنی بودن آن بود. برای رفع این نارسایی، نحوه محاسبه ESG را تغییر دادیم. امسال ما علاوه بر بهره‏گیری از رتبه‏بندی شرکت Sustainalytics، از رتبه‏بندی شرکت CSRHub نیز استفاده کردیم. با ترکیب داده‏های دو شرکت معتبر در حوزه ESG (Sustainalytics و CSRHub) امیدوار هستیم تا اعتبار و صحت نتایج را بالا برده و در مقابل، بحث شانس و احتمال را در رتبه‏بندی کاهش دهیم.
رویکرد اصلاح شده، 33 مدیرعامل جدید را به لیست اضافه نمود. همزمان نیز 30 مدیر عامل برای سومین بار در لیست قرار گرفتند.
لیست همچنین این واقعیت تلخ را مجددا تداعی نمود که عملکرد چشمگیر گذشته هیچ‏گونه ضمانتی برای امنیت شغلی محسوب نمی‏شود. سهام «نوو نوردیسک» در ماه اگوست، 20 درصد از ارزش خود را به علت نگرانی‏هایی در مورد نحوه قیمت‏گذاری و جایگاه رقابتی، از دست داد. اول سپتامبر شرکت اعلام کرد که «سورنسون» در ماه دیسمبر -دو سال زودتر از برنامه- بازنشست خواهد شد. وی چند هفته قبل در گفتگویی با مجله «Harvard Business Review» درباره میراث خود اینگونه اظهار نظر کرد:
«تاثیر من [بر شرکت] 15 یا 20 سال دیگر که ارزیابی خواهد شد و تنها آن زمان خواهد بود که مردم قادر خواهند بود تشخیص دهند که آیا تصمیمات من درست بوده است یا خیر»
جمله او ممکن است درست باشد، اما در این زمان و مکان حتی بهترین مدیران عامل دنیا از منظر عملکرد نمی‏توانند از قضاوت‏های کوتاه مدت بازار سهام فرار کنند.

3 مدیر عامل برتر از منظر عملکرد بالا:

1 2 3

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *